Sport a szoptatás időszakában
A kisbaba megszületése után egy egészen új napirend áll fel a korábbi életünkhöz képest, hiszen minden tevékenységünket ahhoz kell igazítani, hogy a babának milyen igényei vannak. De vajon milyen hatással lesz ránk és a babára az, ha időt tudunk szánni a sportolásra? Mit és hogyan érdemes mozogni és miért is fontos ez?
Ha korábban rendszeresen edzettél, akkor talán nem okoz olyan nehézséget visszaszokni a mozgáshoz és megtalálni a helyét ennek a tevékenységnek is az életedben. Ha most állsz neki az edzésnek, akkor különösen fontos az, hogy fokozatosan terheld magadat és türelmesen várd ki a szervezted és a baba reakcióit az új tevékenységre.
Az edzés pozitív hatásai az anyára:
- Javítja az általános fittséget, a szív egészségét
- Javítja a mentális közérzetet és az energiaszintet
- Csökkenti a stressz szintet
- Segít a testtömeg csökkentésében
- Javítja a csontok erősségét
- Segít a szülés utáni depresszió kezelésében
Az edzés hatásai az anyatejre
Folytattak néhány kutatást azzal kapcsolatban, hogy az edzés hatására hogyan változik az anyatej tejsav szintje, ami a nagy intenzitású edzések mellékterméke. Azt találták, hogy az anyatejben csak extrém terhelés esetén növekszik a tejsav mennyisége, de enyhe és mérsékelt terhelés nincs hatással az anyatej tejsav tartalmára és a baba sem vesz észre változást az anyatej ízében, állagában, mennyiségében. Mivel ebben az időszakban az anyák is a mérsékelt intenzitású edzéseket preferálják, főleg azért, mert a cél jellemzően a fogyás és regeneráció, valamint az általános közérzet javítása, így a maximális terhelés nem is releváns esetükben.
Tehát a kutatások azt találták, hogy a mérsékelt intenzitású edzés nincs hátrányos hatással az
- Anyatej mennyiségére
- Az anyatej fontos immun faktoraira (SIgA, laktoferrin és lysozyme)
- Az anyatej fontos ásványi anyagaira (kalcium, foszfor, magnézium, kálium és nátrium)
- Az anyatej legfontosabb tápanyagaira (zsír, fehérje, laktóz) vagy energia sűrűségére
Ha a baba mégis rosszul reagálna szoptatáskor
- Szoptatás előtt fejj le egy kis tejet, amit dobj ki és utána adj csak a babának
- Szoptass edzés előtt
- Ha a babád rosszalló arcot vágna és nem akarja folytatni az evést, ne erőltesd, várj egy keveset és utána próbáld újra, vagy a korábban összegyűjtött anyatejből adj neki
- Zuhanyozz le vagy mosd meg a melleidet edzés után és szoptatás előtt, hogy az izzadság ne befolyásolja a tej ízét
- Erősebb edzés után célszerű 90 percet várni, mert kb. ennyi ideig érezhető a tejsav íze az anyatejben
Az anya sportolásának hatása a baba fejlődésére
A kutatások azt találták, hogy az anyukák nyugodtan edzhetnek és szoptathatnak anélkül, hogy annak bármilyen negatív hatása lenne a kisbabára. Ugyanakkor azt is javasolja a kutatás, hogy miután a szoptatási rend beállt, a túlsúlyos anyukák végezzenek heti 4 mérsékelt intenzitású edzést és heti kb. 0,5 kg fogyást tervezzenek be, ami még biztosan nincs negatív hatással a babára.
Edzés szülés után
- Ha minden rendben volt a szülésnél, akkor pár napon belül elkezdheted a mozgást ugyanakkor, ha császármetszésed volt, akkor meg kell várni, amíg a tested teljesen meggyógyul. Császármetszés utáni edzésről vagy a szétnyílt hasizomról bővebben is írtunk, érdemes azokról is érdemes olvasni.
- Ha fájdalmaid vannak vagy vérzel, esetleg emlőgyulladásod van, akkor még várj az edzéssel. Mindenképp beszélj a kezelőorvosoddal az edzések megkezdése előtt és ő fogja tudni a legbiztosabban megmondani, mikor biztonságos nekiállni a sportolásnak.
- Szülés után az első pár hétben fontos a pihenés és a szoptatás rendjének beállása. Az edzésnek lassan szabad csak nekiállni, fokozatosan növelve az intenzitást és az időtartamot is.
- A stressz és a kimerültség hatással lehet az anyatej mennyiségére és a túlterhelés a mellgyulladás kockázatát rejtheti magában.
Gyakorlati tanácsok
- Mielőtt elkezded az edzéseket, konzultálj a kezelőorvosoddal
- Szoptass, vagy szívd le a tejet edzés előtt, mert enélkül kényelmetlen lehet az edzés
- Ha hajlamos vagy az emlőgyulladásra, akkor kevesebb felsőtest gyakorlatot végezz és kerüld a nagy súlyzós gyakorlatokat
- Ha fájdalmat, heves szívdobogást, szédülést, légszomjat érzel, vagy vérzést tapasztalsz, hagyd abba az edzést
- Végezz alapos bemelegítést
- Gondosan válaszd ki a melltartót, hogy az megfelelően tartson, de mégse szorítson!
- Viselj a melltartóban kis párnát, hogy ha attól félsz, hogy kifolyik az anyatej
- Sok folyadékot fogyassz, hogy elkerüld a dehidratációt!
Milyen mozgásformával érdemes kezdeni?
A mozgás formája legalább olyan fontos, mint az időtartam, amit rászánsz. Ha most kezded a mozgást, kezdj lassabb mozgásformákkal.
- Úszás: remek alacsony intenzitású, teljes testet megdolgoztató mozgásforma
- Sétálj: a babát tedd hordozóba, vagy kösd magadra valamilyen számodra kényelmes módon és sétálj egy nagyot minden nap
- Edzőtermi edzés: sok teremben van már gyermekfelügyelet, így magaddal tudod vinni a babát
- Kocogj: ma már lehet vásárolni kifejezetten olyan babakocsit, ami alkalmas a kocogásra
- Eddz otthon: a covid karanténnak köszönhetően rengeteg otthon edzést segítő program született, de beszerezhetsz magadnak eszközöket vagy akár kardió gépet is a célod elérése érdekében
Edzés és kötőszövetek
A szülés környékén a kötőszövetek ellazulnak, hogy megkönnyítsék a szülést, amihez a hormonális változások hozzájárulnak. A szülés után ezek a hormonok már nem szükségesek, így szintjük csökken. A hormonális változások azonban a vázizomzatban, a kötőszövet állapotában is változásokat indukálnak. Ezek okozhatnak fájdalmat pl. az alsó háti szakaszon vagy más problémákat, pl. inkontinenciát. Ez az állapot a hölgyek egy részénél még jó ideig fennáll a szülés után. Akinél ez a helyzet, javasolt egy fizioterapeuta felkeresése, aki olyan gyakorlatokat tud ajánlani, amelyek segítenek a probléma megszüntetésében. Ebben pedig az a tény, hogy az anyuka szoptat, nem lehet ellenérv.
Milyen táplálék-kiegészítőket fogyaszthatunk a szoptatás ideje alatt?
Gyakori kérdés, hogy a szoptatás ideje alatt miben célszerű módosítani a táplálék-kiegészítő csomagunkat? Ebben a témában találsz egy külön, hosszabb cikket is itt a Prenatal weboldalán, de a legfontosabbakat megemlítve ajánljuk, hogy fogyassz Prenatal Shake-et, mivel a fehérje beviteli szükségleted több, mint normál időszakban, így a szülés után 6 hónapig az ajánlott útmutatónak megfelelően javasolt fogyasztani. A vitaminok közül a Prenatal vitamint javasoljuk, amely a szoptatás végéig tartalmazza mindazokat a fontos vitaminokat és ásványi anyagokat, amelyre szükséged van. Nagyobb mennyiségben tartalmaz D-vitamint, folsavat, halolajat. Mellé a BioTechUSA szakértői ajánlják még a Collagen Liquid fogyasztását.
Hegedűs Nóra
BioTechUSA kismama szakértő, edző, a „Momfitt Program” megalapítója, LoveYourBelly oktató
Nagy Dóra
BioTechUSA edzés és táplákozás szakértő